Keskustelu Goforen ympärillä näyttää saaneen omituisia piirteitä, sillä yhtiö on pärjännyt kilpailijoihinsa verrattuna erittäin hyvin haastavassa markkinassa. Nyt sitten ensimmäiset muutosneuvottelut koskaan ja samantien povataan sijoituspiireissä ties mitä. Ei se maailma tai yhtiö sentään sillä tavalla muutu.
Muutosneuvottelut lisäävät stressiä työntekijäpuolella, mutta tuskin siellä isoja yllätyksiä tulee kenellekään. Suurin osa kokeneista ja täydellä kuormalla työtä tekevistä tietävät, että ruoho ei ole vihreämpää aidan toisella puolella. Siinä missä nämä olivat Goforen ensimmäiset neuvottelut, monissa muissa yhtiöissä niitä on ollut alvariinsa.
Satuin parisen viikkoa sitten keskustelemaan henkilön kanssa, jolla oli erittäin hyvä käsitys Goforen tilanteesta. Menemättä yksityiskohtiin, muutosneuvotteluissa on pitkälti kyse kilpailukyvyn säilyttämisestä. Monet yritysostot ovat aiheuttaneet tilanteen, jossa yhtiön sisälle on muodostunut sitkeä penkillä istujien joukko – vähän kuin pitkäaikaistyöttömiä yhtiön palkkalistoilla.
Mielestäni muutosneuvottelut ovat järkevä tapa toimia tässä tilanteessa.