Sampo - Vakuuttava vakuuttaja

Tanskan kilpailuviranomainen (The Danish Competition Council) julkaisi eilen raportin Tanskan vahinkovakuutusmarkkinoista. Raportin tiivistelmä löytyy täältä: Konkurrencen blandt skadesforsikringsselskaber er udfordret

Raportti on sävyltään aika tyly ja viranomainen on huolissaan toimiiko kilpailu Tanskan vahinkovakuutusmarkkinoilla kunnolla. Viranomainen nostaa mm. esiin alan korkeat hinnankorotukset sekä toimijoiden korkeat pääoman tuotot vs tietyt verrokkimarkkinat. Tämän johdosta kilpailuviranomainen pohtii, että ottaako se käyttöön erillisen 2024 lanseeratun markkinatutkimustyökalun. Päivämäärä päätökselle tämän työkalun käytöstä on 29.4.25. Jos tämä työkalu otettaisi käyttöön, tarkoittaisi se käsitykseni mukaan laajaa (ja varmaan myös pitkäkestoista) tutkintaa toimialaa kohtaan.

Sammon kannalta huomautan pari asiaa: 1) tässä vaiheessa ketään ei vielä syytetä mistään ja varmuutta seuraavaan vaiheeseen siirtymisestä ei ole, 2) vaikka tutkimustyökalu otettaisi käyttöön, ei se tarkoita itsessään vielä väärinkäytöksiä, 3) vaikka jotain väärinkäytöksiä joskus löytyisi, ei se välttämättä koske Top/If ja 4) tämä koskee vain Tanskaa jonka osuus koko Sammon vakuutusmaksutulosta on alle 25%.

Luonnollisesti en osaa arvata miten tämä saaga tästä etenee. Sinänsä en ole erityisen yllättynyt, että jonkun maan kilpailuviranomainen kiinnostuu vahinkovakuutusmarkkinasta, sillä kuten täälläkin ollaan monen monta kertaa todettu, ovat pohjoismaiden vahinkovakuutusmarkkinat ihan poikkeuksellisen hyvät markkinat ja kilpailupaine on jo pidempään ollut varsin kevyttä. Selvyyden vuoksi en syytä yhtiöitä mistään, totean vain että tämänkaltaiset markkinaolosuhteet yleensä kiinnostavat kilpailuviranomaisia.

72 tykkäystä