Tuon perusteella UPM Communication Papers yksiköt Suomessa eivät Suomessa olisi olleet kovin merkittävästi ulkomaan yksiköitä kannattavampia vuonna 2024.
Spekulaationi lähteenä tähän Q4 2024 osarin sivu 13, jonka mukaan koko ComPap-ryhmän globaali käyttökate (EBITDA) olisi ollut 11.6% ja liikevaihto noin 3000 ME. Suomen ComPapin liikevaihtohan näyttäisi olleen noin 1000 ME ja käyttökate eli EBITDA tuo mainittu 13.1%.
Palstalla kirjoitetun perusteella saattoi kuvitella, että Suomessa kannattavuus olisi ollut merkittävästi esim Saksaa parempi energian hinnan takia.
Saksan lukuja löytää täällä ilmaiseksi, kun hakee UPM:n vuosikertomuksessa listattuja saksalaisia UPM:n tytäryhtiöitä (sivu 315 vuoden 2024 vuosikertomuksessa). https://www.unternehmensregister.de/ . Tosin vuoden 2024 lukuja ei vielä ole ja konsernirakenne on niin mutkikas Saksassa, että niitä on vaikea tulkita.
Toisaalta taas kaikki vuosien 2024 ja 2025 sulkemiset osuivat Saksaan, mikä kielii siitä, että Suomessa kannattavuus olisi selvästi Saksaa parempi.