Aiforian idea yksinkertaistettuna tarkoittaa sitä, että alansa huippupatologien silmät ovat kaikkien patologien, joilla on Aiforian malli, käytössä.
Tässä mallissa interstitiaalisten (keuhkorakkuloiden välinen alue) keuhkosairauksien (jotka vähitellen johtavat hengitysvaikeuksiin) erotusdiagnostiikkaa helpotetaan. Kunnollisen diagnoosin tekoon hankalimmissa tapauksissa tarvitaan näytepala keuhkokudoksesta ja nykyinen patologian diagnostiikan taso on ollut niin heikko, että koepalan lisäarvo ei ole ollut riittävä sen ottamisen perusteeksi. Kun nyt saataisiin mallilla eroteltua, mistä alatyypistä on kyse, saadaan kullekin potilaalle oikea hoito. Se voi olla kortikosteroidi tai mieto solusalpaaja tai immunologinen vasta-aine ja lopulta jopa keuhkonsiirto. Riippuu siis paljon oikeasta diagnoosista, kuka hyötyy mistäkin hoidosta.
Tämä on vain yksi todennäköisesti sadoista tai tuhansista mahdollisista patologian tarkkuutta ja miksei myös herkkyyttä parantavista malleista. Mr. Smith voi olla tuottelias, mutta Mayossa taisi olla lähemmäs sata patologia kehittelemässä näitä malleja, kukin erityisosaamisalueensa mukaan.
Patologit ovat erikoislääkäreitä. Sen lisäksi heillä voi olla erityisosaamisalue, esim. ihotaudit, maksataudit tai juuri tämä keuhkotaudit. Näin saadaan huippuosaaminen sinnekin, missä ei ole riittävästi patologeja tai juuri tämän alueen osaamista. Luulisi noita malleja pukkaavan ulos lähiaikoina yhä enemmän. Kauanko tällaisen mallin valmiiksi saamisesta kestää, ennen kuin se on terveydenhuollon käytössä ja alkaisi tuottaa Aiforialle fyffeä alustalla myymisen kautta, en tiedä. Muistaako kukaan, onko Jukka tähän asiaan ottanut kantaa?