Euroopan turvallisuustilanne ja Venäjän aggressiot (Osa 1)

Iltaa ketjuun,

Toistan itseäni sanomalla, että ketjun viestimäärään ja aiheeseen nähden ketju on ollut viime aikoina yllättävän siisti monilla eri tavoin… esimerkiksi ei ole juurikaan turhia kinasteluja, kiukustumisia tai provosoitumisia. Liputtajat ovat toimineet fiksusti ja liputettavatkin ovat suhtautuneet fiksusti liputuksiin. Kiitos kaikille! :slight_smile:

Ketjun kaikkia lukijoita varten nostan muutamia asioita esille, jotta ketju olisi ehkä vieläkin parempi. :pray:

  1. Yksittäisiä “heittoja”, jotka eivät tuo lisäarvoa keskusteluun, niin kannattaa yleisesti ottaen välttää, koska ketjuun tulee muutenkin erityisen paljon viestejä. Joskus yksittäinen hauska heitto tai meemi on hyvä keventämään tunnelmaan, mutta jos “heittoja” tai “meemejä” on useampia putkeen, niin se saattaa harmittaa jo useampia. Viestin pituudella ei ole väliä, kunhan se tuo lisäarvoa ketjuun.

  2. Joskus viestit saavat mennä hieman ohi aiheen, mutta rajansa kaikella ja varsinkin, jos keskustelun suunta lähtee aina vaan enemmän ohi ketjun aiheen, niin sitä voi jatkaa muualla, esimerkiksi:

    Inderesin kahvihuone (Osa 4)
    Kahvihuoneella voi meemeillä ja keskustella rennosti, kuten kahvihuoneessa on tapana.

    Suomi Natoon vai ei? Nato-ketju
    Tässä ketjussa tiedätte, mistä voi erityisesti voitte keskustella.

    Politiikkanurkkaus
    Täällä voi sitten vääntää politiikkaa ja parantaa (tai pahentaa) maailmaa.

    Venäjä, Ukraina ja kuluttajan ja sijoittajan valinnat
    Otsikko jo kertoo, mistä täällä voi jutella.

    Humanitäärinen apu Ukrainalle - täällä voit osallistua
    Jos haluat auttaa niin klikkaa yllä olevaa linkkiä. :blue_heart: :yellow_heart:

Jokainen ketjun viesti omalta osaltaan ohjaa keskustelun suuntaa ja pidetään keskustelu Foorumin laatuun sopivana; lukijoita on todella paljon ja aihe on hirmuisen tärkeä meille kaikille.

Kiitoksia ja mukavaa kevätiltaa! :slight_smile:

49 tykkäystä