Ne viimeiset Maijan 5 patenttibiomarkkeriehdokasta on kiinteisiin. Toi viimeisin juttu oli rintasyövistä. Ne pitää ensin liittää trialeissa myönteisiin hoitotuloksiin. Vuosia kestää vielä varmaankin. Vuosia taitaa olla myös faasi kolmosiin kiinteissäkin. Ei se mitään, ensin 1/2.
Ensin tullee melanooma, keuhkosyöpä ja sarkooma. Niissä ainakin oli kai suunnitelmissa interferoni-gamma ja Clever-1 testaus. Onko nyt suunnitelma muuttunut ja noi 5 muuta geenimerkkiä ovatkin paremmat? Juho otti jo noista ekoista kantaa, että 20-30 % kaikista syövistä, noista viidestä muusta ei hirveästi ole tutkimustietoa tietääkseni yleisesti syövistä. Nyt Maijan havainnot, että ylikuumatkin immuuniresistentit voisivat hyötyä Bexistä, prosentit nousee…meneekö yli sadan Voisi tosiaan kysyä, ainakin sitten joskus CMD:ssä.
@jerej voi olla paremmin pallon päällä noista uusista tekniikoista, pitoisuusmittaukset vai geeniekspressiodata yksittäissoluista vai spatiaalinen transskriptotomiikka (joka lienee osin edellä mainittu, mutta tarkastellen missä päin mitäkin ilmenee) vai konditointi (tarkoittanee liottamista välittäjäaineissa eli sytokiineissa) vai kaikki noi yhdessä. Mitä miten missä milloin ja vielä miksi. Ei muuta tartte selittää Rutiinikäyttöön saaminen olisi suuren työn takana, trialeja, aikaa, kouluttamista, rahallisesti hoitopäivien ja lääkityksen hintaan nähden ei kovin merkityksellistä analytiikkaa.
Toi glioblastooman geeniekspressio on syöpäsolun ja Maijan juttu oli taas makrofagi/monosyyttien ilmentämää GBP5 koskeva. Keep on digging, diggaillaan lisää👍🏼
Markku kyllä joskus webcastissa ”heitti” glioomat Bexin kohteeksi, kun Juho heitti sarkoomat. Glioomissa olisi vain haaste saada Bex veriaivoesteen läpi.
MDS:n ja rajallisesti mahdollisten AML-hoitojen biomarkkerianalyyseihin voidaan käyttää samankaltaista geenien ilmentämisanalytiikkaa. Sitähän tässä nyt odottaakin, mitä löytävät. Ne kannattaneekin ottaa tutkittaviksi faasi kolmeen, niin näkee mikä on azan ja mikä aza+Bexin tai mihin vertaluasetelmaan päädytäänkään, vaikutus. Päteekö ”Maijan vitoset” verisyöpiin, ehkä joskus kuullaan.
Faron sai rekryttyä muutamat päivät sitten laboratoriopäällikön Briteistä.
Brucea tullaan tarvitsemaan koordinoimaan ja kehittämään tota analytiikkaa yhteistyössä ”alaspäin” Maijan ja ”ylöspäin” Bonon ja Medical Director Nimban kanssa. Alas ja ylös tarkoittaa prekliinisestä kliiniseen etenemistä.