Omalla jälkikasvullani (7- ja 3-vuotiaat) on salkut Nordeassa, joka tarjoaa samaisen 1% kaupankäyntikulun kaikissa Nordean tarjonnassa olevissa pörsseissä. Kyseisellä kululla on vaivatonta tehdä pieniäkin kertaostoksia. Rahastomerkinnöissä kuluja ei ole lainkaan.
Omassa lapsuudessani raha-asioista ei juurikaan puhuttu, sijoituksista ei senkään vertaa, vaikka vanhemmillani rahastosäästöjä olikin. Itselläni oli lapsena pienehkö määrä isovanhempieni puolesta tililleni hankittuja KOP:n (myöhemmin Merita, myöhemmin MeritaNordbanken, nykyisin Nordea) osakkeita. Muistan, kuinka tuolloin ala-asteikäisenä tihrustin pörssikursseja paikallisen sanomalehden kerran viikossa julkaisemasta pörssiosiosta. Oli jännittävää seurata päivittyviä kursseja ja laskea taskulaskimella markkojen määrää. Ei ollut nettiä, verkkopankkeja tai reaaliajassa koko kansan silmien edessä päivittyviä pörssikursseja. Nuo samaiset osakkeet ovat muuten vieläkin tallella salkussani.
On hauska lukea Lapselle säästäminen -puusta, että minkälaisia hankintoja vanhemmat tekevät lapsilleen. Ylipäätään lapselle säästäminen on mielestäni ehdottoman hienoa! Ja vielä hienommaksi asian tekee se, jos sijoittamisesta osataan lasten kanssa keskustella. Ei nyt edelleenkään ehkä kaikkia teknisiä yksityiskohtia huomioiden, mutta juuri sille omalle lapselle sopivalla tavalla.
Lapselle sijoittaminen tuntuu olevan vahvassa nosteessa. Ja ymmärrettäväähän tuo on - pankkien tarjoamat talletuskorot ovat ennätysalhaiset ja vaihtoehtojakaan ei ainakaan tällä hetkellä oikein ole. Riskitkin pienenevät sijoitushorisontin ollessa lähtökohtaisesti varsin pitkä. Jännä nähdä, että minkälaisia sijoitusvelhoja seuravasta sukupolvesta kuoriutuu, kun ovat vaippaikäisestä asti olleet ikään kuin sijoitusmaailmassa mukana.