Kamux - Kannattavuusparannusta metsästämässä (Osa 1)

Saka AB:n nettisivujen mukaan https://sakabil.se/ ei ole vielä liikkeitä Ruotsissa.
Saka AB on kuitenkin lisännyt tubeen kesäkuussa uusia mainoksia esim: Saka – Din vän i bilhandel - YouTube, mutta tämä ei kerro sinällään mitään.

Varmasti Sakaa kiinnostaisi Ruotsin noin kaksinkertainen markkina Suomeen verrattuna (Ruotsin yhteenlaskettu markkinakoko 1,2 miljoonaa käytettyä autoa).

Ruotsin markkinan tilannetta on arvioitu Kamuxin laajassa raportissa, jonka mukaan Ruotsin suurimmiksi toimijoiksi on arvioitu Din Bil, Bilia, Riddermark, KVD, Hedin Bil ja Möller Bil. Kamux myös kymmenen suurimman kauppiaan joukossa.

Etsin tietoa Ruotsin vaihtoautomarkkinasta, mutta löysin vain Motorbranschen-sivustolta listauksen eniten käytettyjä myyneistä liikkeistä v. 2019. Listaus on julkaistu maaliskuussa 2020.

Tukholman ja Göteborgin alueella muutamia suuria liikkeitä, mutta alaspäin listalla mentäessä myytimäärät laskevat selvästi. Kamux Järfälla (Tukholma) näyttäisi nostaneen eniten sijoitustaan vuodesta 2018 ja muuten TOP10:ssä ei ole tapahtunut suuria muutoksia. Aika tarkkaan Saka joutuu miettimään, minne ensimmäinen liike kannattaisi avata.

12 tykkäystä