Sujuvasti veti uusi toimitusjohtaja Paolo Pompei eilen ensimmäisen yhtiökokouksensa, olipa jo oppinut muutaman lauseen suomeakin. Itse esitys toki oli italianenglanniksi . Toivottavasti nimi ei tosiaan ole enne, vaikkakin täytyy mainita, että Pompeiji on latinaksi Pompeii kahdella iillä eli ihan kaimoja ei sentään olla
.
En tehnyt muistiinpanoja, mutta kovasti tuo heikko kannattavuus herätti huolta kokousväessä. Toisaalta Romanian tehtaallehan palkattiin hyvinkin aikaisessa vaiheessa 350 työntekijää, jotka eivät tietenkään ole tuottaneet vielä yhtään mitään, kun tehdasta vasta ajetaan ylös.
En ole varma, kuulinko oikein, mutta käsitin, että sopimusvalmistuksen osuus on ollut tähän asti niinkin suuri kuin 50%, voiko edes pitää paikkansa @Rauli_Juva !? Nyt kun omaa tuotantoa vihdoin kunnolla saadaan käyttöön Jenkkien Daytonin ylösajon loppuunsaattamisen, Nokian laajennusten ja Romanian Oradean tehtaan valmistumisen myötä, niin alihankinnan osuus luonnollisesti pienenee, myöhemmin sitten yli ajan noin 10 %:iin. Jotenkin kuitenkin mielestäni ristiriitaisesti on sanottu aiemminkin, että sopimusvalmistajat tuottavat vain alemman hintakategorian renkaita ja premium-tuotteet valmistetaan omilla tehtailla. Näin siis estetään, että parhaiden renkaiden niksit eivät vuoda esimerkiksi kiinalaisille.
Venäjän menetettyyn tehtaaseenkin palattiin, siinä yhteydessä selvisi, että tuotekehitys on aina ollut Suomessa eli velivenäläiset saavat kyllä tuotettua Rinkuloiden muoteilla pyöreitä, toivottavasti mustia esineitä(näin suurin piirtein hallituksen pj. Jukka Hienonen veisteli ), mutta huipputekniikasta, mitä renkaissa on, heillä ei ole tarvittavia tietoja. Komponenttien saantikin tuottaa venäläisille ongelmia.
Kiitosta sai Rinkuloiden palkitsemisjärjestelmä, esimerkiksi ex-tj. Jukka Moisiolle ei viime vuodesta maksettu tulospalkkioita, koska ei tulostakaan syntynyt.
Joku paikalla ollut voinee täydentää kokouksen antia näiden, parin hajahuomioni lisäksi, itsellä ei tosiaan nyt riitä aika eikä muisti kaikkien, yhtiökokouksessa esiin tulleiden mielenkiintoisten asioiden läpikäyntiin.