Oma Säästöpankki

Hpj Ossa julisti vuosi sitten, että OmaSp lainasalkku on muilta osin täysin terve
lukuunottamatta yhteen vastuuhenkilöön liittyvää asiakaskokonaisuutta, jossa
on toimittu säännösten vastaisesti. Samoin Ossa on määritellyt, että uuden toimitusjohtajan tärkein tehtävä on palauttaa OmaSp kannattavan kasvun tielle.
Myös omistajasäätiöiden edushenkilöt puhuvat ennenkaikkea kasvun tavoittelusta. Riskit on nostettu päivänvaloon ja nyt mennään eteenpäin.
Tämä on se mantra jota pankista hoetaan ulospäin. Riskienhallintajohtajan tehtävä on ollut niin kauan “helppo”, kun asioita on voitu kaataa niiden syyksi, jotka ovat pankista lähteneet. Aikaa on nyt kulunut ja riskienhallintajohtajan on annettu ymmärtää ja tai hän on muuten aistinut, että ongelmien nostaminen päivänvaloon ei ole enää niin toivottavaa, kun vastuhenkilöt on vaihtuneet. Hankala tilanne hänelle, jos tautia on vielä jäljellä.

10 tykkäystä