Paras osakevälittäjä?

Riippuu siitä millasia sijoituksia haluat tehdä. Jos haluat tehdä vain muutaman satasen sijoituksia, niin vaihtoehtoina OP tai Nordea ovat hyviä, koska niillä on välityskulujen hintakattona 1%. Molemmissa kuitenkin menee muutaman euron kulut säilytyksestä ja muista palvelumaksuista. Ne ovat kuitenkin halvimmat, jos teet parinsadan sijoituksia 1-2 kertaa kuukaudessa tai useammin.

Toinen vaihtoehto on Nordnet, jossa ei ole tilikohtaisia kuluja, mutta välityksen minimikulut on suurempia ja edellytyksenä on n. 800 euron sijoitukset ennen kuin tämä peittoo edellämainitut. Tai jos käyt erittäin harvoin kauppaa, niin Nordnet on hyvä. Nordnetiin voi jokatapauksessa avata tilin, koska se on kuluton ja pääset hyödyntämään halutessasi noita Emmaisen mainitsemia superrahastoja.

Jos haluaa halvimman mahdollisen suomalaisella asikaspalvelulla ulkomaille sijoittamiseen, niin vaihtoehtona on ehkä Lynx, mutta siinä saat sitten ite täyttää veroilmotukseen ostot, myynnit ja osingot yms.

Lisäyksenä vielä: lynx ei ole kovin hyvä aloittelijalle, koska siellä ei voi suomeen sijoittaa ja enemmän paperisotaa.

4 tykkäystä