En löytänyt keskustelua itselleni rakkaasta harrastuksesta eli pienpanimoiden oluista. Niitä on viime vuosina ilmestynyt kuin sieniä sateella ja nyt varmaankin on jo saturoitumispiste lähellä. Oluiden ostamisen lisäksi moneen pienpanimoon pääsee myös osakeantien kautta sijoittajaksi. Useimmiten osakeanteihin osallistuminen voi olla vain tapa tukea omaa paikallista yritystä tai saada osakasetuja eikä niinkään puhdas tuoton perässä tehtävä sijoitus
Itselläni on Pyynikin panimon osakkeita. Ostin ne aikaisemmin ihan vain kannatuksena ja osakasalennuksien perässä. Niiden puolesta voin sanoa, että sijoitus on ollut tarpeeksi tuottava tähän mennessä. Yritys itsessään ei ole vakuuttanut taloudellisessa mielessä, vaan tuntuu, että sitä on johdettu vähän sinnepäin harrastuksena. Oma tarkka valokeila tulevaisuudesta on ollut hukassa ja tehty kaikkea mahdollista, eikä ole keskitetty olennaisimpiin tuotteisiin. Rönsyilyä on siten ollut runsaasti. Nyt kuitenkin vaikuttaisi menevän paremmin, vaikka turskaa tuleekin 400k vuodessa. Osakeanti on pistetty pystyyn juuri ostettuja Virossa toimivia panimon tiloja varten, jonka jälkeen tarkoituksena on saada tuotantoa laajemmille hartioille ja siten parannettua kansainvälisyyttä. Siltikään en ole vakuuttunut tästä sijoituscasenä, ainakaan vielä. Anteja lienee tulevan myös tulevaisuudessa ja osake on Privanetissä tarjolla. Toivotaan, että pörssiin listautuminenkin tulisi eteen tulevaisuudessa!
https://pyynikin.com/osakeanti/
Privanetissä tarjolla on ainakin Nokian panimoa ja Laitilan virvoitusjuomatehdasta, mutta ne alkavat olemaan myös hieman suurempia kuin perinteiset pienpanimot. Laitan perään myös muutaman vanhemman linkin, joissa on käsitelty pienpanimoita sijoituskohteena.
https://www.salkunrakentaja.fi/2020/01/sijoittaisinko-pienpanimoon/
https://yle.fi/uutiset/3-11769610
Miten teitä kiinnostaa pienpanimot ja löytyisikö joku niistä ihan tuoton perässä sijoitukseksi?