Postailin juuri salkun sisällön omaan ketjuunsa, niin päivitellään nyt samalla sen tuototkin esille
Paluuni sijoitusmaailmaan tapahtui 15.4. pikkutalletuksella Superrahastoihin ja melkein heti perään Sampoon. Vaikka tässä on päästy komeaan tuottoprosentiin, niin alkuosa tuotoista on kohdistunut oikein vaatimattomaan pääomaan, eikä prosentit juurikaan lompakkoa pulskista. Jatkuvasta tasaisesta kuukausisäästämisestä (ja siis kunkin talletuksen isosta vaikutuksesta salkun kokoon), huolimatta salkkuni nykyisestä nettovarallisuudesta 25% koostuu pelkästä tuotosta → korkoa korolle ilmiö näkyy jo
Pienistä pääomista johtuen olen hyödyntänyt kesäkuusta lähtien surutta myös superluottoa, osakepaino ei ole laskenut sen jälkeen alle 100%. Suurin osa sijoituksista on kuitenkin OSTilla, joten vipua ei niin paljoa käytetty kuin olisi pelkän AOTin käyttämisellä ollut mahdollista. Yllättävää kyllä OST:n, jolle poimin pienimmän downsiden laput, tuotto on kovempi kuin vivutetun AOT:n. Sharevillekin laskee OST:n Sharpen luvuksi 2,41 ja AOT:n luvuksi 1,22. Korkeamman riskikorjatun ja prosentuaalisen tuoton kiitos kuulunee eritoten Kamuxille ja Qt:lle.
Lisäksi n. 14% kaikista osakeomistuksistani on Nordean puolella, missä kikkailen ulkomaisten osakkeiden kanssa. Excelöimäni TWR-tuotto kyseiselle osiolle ei yllättäen (vieläkään) eroa kuin prosenttiyksiköitä Nordnetin tuotosta.
Sanoisin että näillä kokemuksilla osakepoiminnasta uskallan jo kohta nostaa vuotuisen tuottotavoitteeni 8% → 9%