Sandstorm Gold - aliarvostettua kultaa

Julkaisin arvoketjussa Sandstormista kirjoituksen vuosi sitten. Sen jälkeen yhtiön osake on noussut noin 50 % kullan rinnalla, mutta itsessään yhtiön parantuneille fundamenteille ei olla annettu mitään arvoa. Niinpä nyt on hyvä aika perehtyä yhtiöön paremmin.

Sandstorm Gold on keski-suurista arvometallien rojaltiyhtiöistä kaikista halvin, mutta tuotantoonsa nähden suurimman kasvupotentiaalin omaava. Niinpä arvon sekä hinnan välillä on selittämätön kuilu.

Muunmuassa Buffett on ylistänyt rojaltiyhtiöiden liiketoimintamallia sillä alkuinvestoinnin jälkeen sinun ei tarvitse tehdä lisäinvestointeja vaan nautit jatkuvasta kassavirrasta ja kykenet investoimaan lähes kaikki voitoista kevyen liiketoimintamallin takia uudestaan.

Omistaessasi tästä ikuisuuteen tietyn osuuden omaisuuserän kassavirroista se myös antaa sinulle mahdollisuuden positiivisille yllätyksille. 1986 Franco Nevada sijoitti Gold Strike kaivokseen 2 miljoonaa dollaria ja sitten tuon päivän kyseinen rojalti on tuottanut Francolle yli miljardi dollaria kassavirtaa.

Markkinan kehityttyä ja saturoiduttua päästäksesi kiinni parhaisiin rojalteihin sinun pitää rojaltiyhtiönä päästä tiettyyn kokoluokkaan. Tämä on erityisen kivuliasta osakkeenomistajille sillä se vaatii jatkuvia osake-anteja sekä velan ottoa.
2022 elokuussa Sandstorm Gold teki suuren yritysjärjestelyn ostaessaan samalla Nomad Royalty co:n sekä Basecore metals royalty packagen. Rahoittaakseen järjestelyn yhtiön osakekanta nousi 50 % ja yhtiö otti velkaa 500 miljoonaa samalla kun Fed vasta lämmitteli koronnostojen aloituksessa. Kaiken kruunasi se, että;

  1. Nomadin kautta suurimmaksi omistajaksi noussut PE rahasto Orion alkoi myymään omistuksiaan.
  2. SSR Miningin ( Sandstormille tärkeän rakentamattoman kaivoksen omistaja ) kaivos joutui Turkissa maavyöryn alle. Käytännössä yhdessä yössä markkina totesi, että tuo rakentamaton kaivos, Hod Maden on arvoton.

Osakkeenomistajan kyyti oli kylmää tällä aikavälillä.

Sen jälkeen SSR Mining on jatkanut kaivoksen kehittämistä sekä tehnyt yritysjärjestelyjä, joka puhuu sen puolesta, että Turkin hallitus ei aijo laittaa heitä solmuun.

SSR Miningin tapaus toimi sopivasti kapitulaationa ja sen jälkeen yhtiön osake on noussut kullan rinnalla sen aloitettua loputtomalta näyttävä nousunsa kohti 3000 $. Tämä on mahdollistanut kaksi fundalle merkityksellistä asiaa:

  1. Yhtiö on kyennyt maksamaan velkojaan pois ja siirtymään omien osakkeiden ostoon.
  2. Tärkeimpien kaivosten Hod Madenin sekä Maran tuotanto on tullut lähes varmaksi, mutta myös lähemmäksi. Glencore puhuu nyt aktiivisesti Maran kehittämisestä puheluissaan ja kaivoksen rakentaminen on nyt erittäin todennäköistä sillä Argentiina on antanut tiettyjä veroetuja kaivoksille, joiden rakentaminen aloitetaan heinäkuu -26 mennessä.
    SSR Mining taas kertoi viimeisimmässä sijoituspuhelussa esittävänsä alkuvuoden aikana paljonko he aikovat investoida -25 kaivoksen kehittämiseen.

Vielä kirsikkana kakun päälle yhtiö mainitsi 28th annual CIBC Western institutional investor conferencessa, että heidän arvottomaksi hinnoittelemansa rojalti Gualcamayo-kaivos tullaan kehittämään joka lisää 8-9 milj usd kassavirtaa näillä kullan hinnoilla.

Sekä yhtiö kaivoi takataskusta erinäisiä osake ja velka omistuksia 300 miljoonaa → on nyt käytännössä velaton.

Yhtiö on pyrkinyt hyvällä sijoittajaviestinnällä purkamaan aliarvostusta sekä vääriä olettamia.
Sijoittajien pelkona on toimarin mukaan ollut se, että yhtiö tulee tekemään suuren osakeannin ilman selitystä sekä yhtiön velkaantuneisuus. Hän on jo vuoden ajan erinäisissä konferensseissa ja sijoituspuheluissa kertonut, että hän ymmärtää menenisyyden tähden sijoittajien asenteet, mutta nyt saadun skaalan ansiosta tästä lähtien kasvu tehdään kassavirralla sekä he keskittyvät lähitulevaisuudessa velan maksuun sekä omien osakkeiden ostoon. Liittyen jälkimmäiseen yhtiö aloitti juuri automaattisen osakkeiden osto ja mitätöinti ohjelman, joka kattaa noin 7 % yhtiön osakekannasta.

Q3 sijoittajapuhelusta:

"We have built the portfolio that we are proud of, which we can get cash flow from to not only pay down our debt and buy back shares. But the portfolio’s production has 100% growth coming in the future. I believe that, this third issue will take time to dissipate because when we grew Sandstorm over the past 15 years, for the first 13 years, we needed to raise equity when we found new deals. This is no longer the situation. We have reached our critical mass. We have been shrinking our share float. And we will either merge our company, sell it or grow organically within our means. As we stick to this plan over time, I believe people will gain confidence that we have a shrinking share float over time and not a growing one. "

Huomaa “we will either merge or sell”. Yhtiö on siis avoin sille, että aliarvostuksen pysyessä yhtiö voitaisiin ostaa pois pörssistä. Käytännössä ketä tahansa saman kokoisista ja isommista pelureista voisi ostaa yhtiön pois 50 % preemiolla ja se olisi arvoa luovaa.

Yhtiö on myös absoluuttisesti halpa. Näillä kullan hinnoilla yhtiö tulee tuottamaan 150 $ miljoonaa vapaata kassavirtaa jolloin yhtiö treidaisi -25 P/FCF 12. Jos kaivokset rakennetaan ja kullan hinta pysyy näillä tasoilla homma menee suorastaan tyhmäksi kun 28-29 P/FCF 7.

Myös kassavirtalaskelma puhuu yhtiön edullisuuden puolesta.

Mielestäni johdon möhlimiset voidaan riskien osalta pyyhkiä pois ja suurin riski liittyy metallien hintakehitykseen. Jos kullan ja kuparin hinta romahtaisivat se todennäköisesti siirtäisi kasvuprojektien rakentamista eteenpäin. Mielestäni ne ovat tällä hetkellä lähinnä optioita joille ei anneta mitään arvoa.

23 tykkäystä