Hyundai ja Kia ehtivät julkaista jo huhtikuun myyntiluvut Usasta. Tariffisotkut eivät vielä näkyneet myynnissä vaan Seye-malleista erityisesti Tucsonin luvut ilahduttivat.
Kialla ei ole ollut aiemmin jenkeissä Smart myyntiä mutta nyt ovat valuneet ensimmäiset Sportagen facelift autot liikkeisiin. Sportagessa on jenkeissä Smart Eye varustelu hyvin varustelluissa malleissa samaan tapaan kuin Tucsonissa. Toisin kuin Tucsonissa, DMS on Sportagessa vakiona Koreassa. Sportagesta tullee eniten myyvä Smart auto viimeistään kesällä, kun facelift saapuu myös Australiaan. Usassa on alkanut nyt myös Kia EV6:n 2025 vuoden mallin toimitukset ja siinä on DMS GT-linesta eteenpäin.
Muutoin jenkeissä saadaan kasvua Hyundai-konsernin Genesis GV-70 mallista johon tuli DMS vakiona vuoden 2026 faceliftiin. Toimitukset alkoivat maaliskuussa.
Kia Tasmanin toimitukset alkoivat Koreassa kuukausi sitten ja Australiassa auto saatiin myyntiin hiljattain. Hyundai Ioniq 9 toimitukset Koreassa alkoivat maaliskuussa. Koreassa saadaan hyvää kasvua kuluvaan neljännekseen myös myyntimenestys Hyundai Palisadesta, jossa toimitukset laajenevat nyt myös Hybridimalleihin. Kian EV4 myynti on alkanut Koreassa ja PV5 sai hinnat ainakin Iso-Britaniassa. Australiassa kasvua on odotettavissa Kian K4 ja Hyundain Inster ja Kian EV5 malleista. Euroopassa Hyundain Ioniq5 ja Kia EV6 saivat faceliftissään kuljettajan vireystilan valvontakameran vakioksi. Hyvää kasvua siis odotettavissa jälleen kuluvassa tuloskaudessa Smartin pääjakelijalta.
Hyundai-konsernin Smart Eye autojen myyntimääriksi voisin arvata:
Korea 90 000
Pohjois-Amerikka 100 000
Eurooppa 60 000
Australia 15 000
Tässä voisi olla kasvua noin 70 000 autoa nyt raportoitavaan neljännekseen.