Tamtron - Punnitusratkaisujen tuottaja

En itsekään löytänyt Tamtronin tiedonantoperiaatepolitiikasta merkittävyyskynnystä, jonka alittuessa tulosvaroitus jätettäisiin antamatta:

Yhtiö viestii selkeästi ja johdonmukaisesti sekä myönteisistä että kielteisistä asioista viipymättä ja samanaikaisesti kaikille sidosryhmille.

Nopealla ajattelulla luulisi, että 50 - 60 miljoonan euron liikevaihtoluokassa sopiva raja olisi luokkaa 0,5 - 0,6 miljoonaa euroa, jonka alittuessa tulosvaroituksen voisi jättää antamatta. Nyt tuli 52,7 M€ kun haarukan keskipiste oli 55 M € ja alalaidastakin jäätiin 1,3 M€, joten aika huteralla pohjalla ollaan mikäli yritetään väittää ettei alitus ollut merkittävä.

Kerran firma pitää mykkäkoulua aiheesta, niin laittelin Finanssivalvonnalle kyssäriä, että saataisko tohon joku selkeys :man_shrugging:

kuva

14 tykkäystä