Tänä viikonlopun aikana on tätä keissiä tullut kovasti käytyä läpi ja monia hyviä puolia onkin tullut esille, mutta alan kallistua sen suuntaan että tämä on eittämättä jäämässä mobiilimaksaminen varjoon.
Kaikki argumentit tämän puolesta siinä että tämän avulla pystyttäisiin turvallisesti maksamaan yli 50e lähimaksuja ja välttämään fyysisesti koskemasta kortinlukijaan ovat myös kilpailevassa tavassa eli mobiilimaksamisessa.
Olen sen puolestapuhuja että käteinen ei tule maailmasta vuosikymmeniin katoamaan ja uskon myös maksukorttien pysyvän ainakin tämän vuosikymmenen ajan maksuvälineenä. Tässä onkin se iso mahdollisuus jos tästä ominaisuudesta tuleekin vakio kaikkiin maksukortteihin, mutta mitä sen jälkeen? Pystyykö tämä skaalautumaan muuhun tarkoitukseen tai löytyykö tulevaisuudessa uusiin innovaatioihin kun kortteja ei mahdollisesti enää ole?
“Sovelluksen käyttäjäprofiilissa on huomattavissa kevään aikana paljon puhututtanut digiloikka, sillä MobilePayn käyttäjien keski-ikä on tasaisessa nousussa. Valtaosa uusista käyttäjistä on 35–44-vuotiaita aikuisia. Rekisteröityneitä käyttäjiä on tällä hetkellä Suomessa noin 1,4 miljoonaa ja uusia tulee keskimäärin 1 300 käyttäjän päivävauhdilla.”
Enemmissä määrin ainakin Suomessa myös mobiilimaksujen käytön keski-ikä on nousussa, joten se oma kaavailemani asiakasryhmä on myös pienentymässä.
Jos tämä myydään Premium-korttina, OP pystyy varmasti tämän asiakkailleen mukaanlukien itselleni myymään sillä verukkeella että sen voi kustantaa bonuksilla ja mahdollisesti se kerryttää itse samalla bonusta. Olisin itse ollut jopa mahdollisesti tämän ominaisuuden käyttäjä mutta kun rupesin miettimään niin pohdin miksen vain ottaisi maksuominaksuutta puhelimessani käyttöön.
Teknologia ei aina toimi toivotusti ja siksi näänkin että käteinen ja korttimaksu tulevat vielä säilymään tulevaisuudessa. Case1 puhelin ei toimi - tarvitaan vaihtoehtoinen maksuväline (kortti tai käteinen). Case2 maksupäätteet eivät toimi - pitää nostaa automaatilta kortilla käteistä. Tuleeko tähän tapahtumaketjuun jossain kohti muutos jossa fyysinen kortti tulee tarpeettomaksi?
Liikaa kysymysmerkkejä ilmassa vaikka ajureita tämän puolesta näänkin. En tiedä luotanko sen verran että olisin valmis laittamaan rahani tähän kiinni. 5v-10v aikajaksolla tässä voi hillopurkkia olla tarjolla sekä toki lyhyemmän välin kurssivaihteluja hyödyntäen.
Tässä omaa pohdintaani työpäivän jälkeisillä aivoilla.