Alibaba ja muut kiinalaiset teknot

juu sorru twitterissä ranskalaisten postaamina, siellä 8.1 juttu, joka viittasi tuohon, ei tosin mahdoton ajatus CCPssä :smiley:

Kiinalaiselta tutulta, kun kysyin asiasta, niin sanoi, että Jack Ma on kyllä hengissä, mutta firma ei ole enää hänen hallussaan. (Ottakaa tämä esson baari tason tietona :slight_smile: ).

Hurjia kyllä nuo kansallistamispuheet. En kuitenkaan jaksa uskoa siihen, koska varmaan tuhoaisi pääomasijoittajien mielenkiinnon Kiinaan ja arvostukset menisi alle Venäjänkin tason. Päinvastoin oma usko on, että Kiina haluaa enemmän pääomia ja sijoittajia markkinoilleen tulevaisuudessa. Ei tuonne silti kovin mukavilla mielin rahojaan laita.

USA/Kiina vastakkainasetteluriskiä vastaan veivasin jenkkialibabat pois ja ostin Hong Kongista tilalle. Onnistui näppärästi Mandatumilla, mutta huomioitavaa 100 kpl minimierä HK:ssa.

1 tykkäys

Ma saattaa olla piilossa Kiinan raharikkailta, eikä välttämättä niin Pekingiltä. Nämä ovat toki varmaan aika pitkälle sama asia. :slight_smile:

Todennäköisesti aika monella paloi näpit Ant ipon kanssa kun setä Ma avasi suunsa.

2 tykkäystä
  • off-the-topic, mutta en voinut välttyä linkkaamasta @nalle1
    "Jack Ma, the Chinese billionaire and co-founder of e-commerce giant Alibaba, has quietly made a new acquisition: a 28,100-acre property boasting trout streams, woodlands and a maple-syrup operation in New York’s Adirondacks. Mr. Ma paid $23 million for the sprawling upstate New York property, which he bought principally for conservation purposes, but also plans to use as an occasional personal retreat, according to a spokesman. The estate, known as Brandon Park, includes more than 9 miles of the St. Regis River, as well as lakes, streams, ponds, forests and a 1940s log camp behind its gated entrance. There are two homes on the property, as well as lean-tos and a horse barn. The land was originally part of neighboring Bay Pond, a private nature preserve created around the turn of the last century by William A. Rockefeller Jr., a co-founder of Standard Oil. In 1939, Brandon was acquired by the family of Wilhelmina du Pont Ross. The Ross family in 1999 transferred the property into Brandon LLC, according to public records. Brandon was first listed for sale in 2012 with an asking price of $28 million. In 2014 the asking price was lowered to $22.5 million. "
4 tykkäystä

Sven Carlin suosittaa:

2 tykkäystä

image
Vaatimaton +50% nousuvara :heart_eyes:

8 tykkäystä

Tässä pari muuta viime aikaisen kohun jälkeisiä target hintoja

5 tykkäystä

Välillä jotain muitakin kuin poliittisia uutisia ja kadoksissa olevia entisiä toimareita :+1:

7 tykkäystä
19 tykkäystä

Jack Ma, the bil­lion­aire founder of Chi­na’s Al­ibaba Group Hold­ing Ltd. and con­trol­ling share­holder of fi­nan­cial af­fil­i­ate Ant Group, made a pub­lic ap­pear­ance on Wednes­day, speak­ing by video at a phil­anthropic event.

The ap­pear­ance was Mr. Ma’s first since reg­u­la­tors be­gan clamp­ing down on his busi­ness em­pire fol­low­ing a crit­i­cal speech he gave in late Oc­to­ber.

10 tykkäystä

Verkkokauppajätti Alibaban perustajiin lukeutuva Jack Ma on nähty suoratoistotapahtumassa, kertoo uutistoimisto Bloomberg.

Ma on ollut kadoksissa sitten loka-marraskuun arvostellessaan Kiinan kommunistisen puolueen harjoittamaa politiikkaa.

Tästä johtuen Kiinan viranomaiset laittoivat Alibabasta irtautuneen rahoitusjätti Ant Groupin pörssilistautumisen jäihin.

Uutistoimisto Bloombergin tietojen mukaan Ma on nähty opettajille järjestetyssä suoratoistotilaisuudessa tänään. Bloombergin mukaan Ant Groupilta on vahvistettu videon aitous.

Alibaban osakkeet noteerattiin matalammillaan viime vuoden lopussa, 210:ssä Hongkongin dollarissa. Tuolta tasolta osake on noussut jo 26 prosenttia. Keskiviikkona osakkeet olivat nousseet noin yhdeksän prosenttia kahdeksalta Suomen aikaa.

4 tykkäystä

Em­bat­tled bil­lion­aire Jack Ma made his first pub­lic ap­pear­ance in nearly three months, speak­ing via a video link at a phil­anthropic event on Wednes­day, eas­ing spec­u­la­tion about his safety and where­abouts.

Spokesper­sons for the Jack Ma Foun­da­tion and Ant Group Co., the fi­nan­cial-tech­nol­ogy gi­ant that Mr. Ma con­trols, con­firmed a Chi­nese me­dia re­port that said he gave a speech to a group of teach­ers from rural schools.

“Jack Ma par­tic­i­pated in the on­line cer­e­mony of the an­nual Rural Teacher Ini­tia­tive event on Jan­uary 20,” the bil­lion­aire’s foun­da-tion said in a state­ment to The Wall Street Jour­nal.

It was the first time Mr. Ma has ap­peared in pub­lic since Oct. 24, when he gave a speech at a fi­nan­cial fo­rum in Shang­hai that drew the ire of reg­u­la­tors, who sub­se­quently started scru­ti­niz­ing his busi­ness em­pire.

An­other video em­bed­ded in the same Chi­nese me­dia re­port showed Mr. Ma on what it said was a re­cent visit to a pri­mary school in Tonglu County, near Hangzhou, where Ant and its af­fil­i­ate Al­ibaba are based. It didn’t spec­ify when Mr. Ma, who was shown wear­ing a black cap and padded win­ter jacket, vis­ited the school.

In a sign that reg­u­la­tory pres­sure on Ant isn’t eas­ing, the Peo­ple’s Bank of China on Wednes­day af­ter­noon re­leased draft rules for non­bank pay­ment com­pa-nies that could threaten Ali­pay’s dom­i­nant mar­ket po­si­tion in China.

The rules said com­pa­nies that have a large share of the elec­tronic pay­ments mar­ket—ei­ther on their own or in com­bi­na­tion with one or two ri­vals—could be deemed as hav­ing mar­ket dom­i­nance and could be bro­ken up or face ad­di­tional reg­u­la­tory scru­tiny.

2 tykkäystä
8 tykkäystä

Jackpot tällainen uutinen nykytilanteeseen. Saattaa näkyä jo kurssissakin maanantaina :partying_face:

17 tykkäystä

EPS $3.38 vs 3.20 ennuste

https://www.yahoo.com/now/alibaba-group-announces-december-quarter-120200148.html

E: hah, @Pavel taisin olla sekunnin nopeampi :joy:

7 tykkäystä

Tässä Alibaban Q3/2020 lukuja, suluissa odotukset:

Revenue: $33.88 billion ($33.49 billion)
Adjusted earnings: $3.38 ($3.17 per share)

2 tykkäystä

Mietin etten edes lue läpi ennenkun linkkaan, mutta oli valunut ketju niin kauas että kesti etsiä🤣. Sori offtopic saa liputtaa. Kova race oli.

Edit. Lukujen valossa kovaa settiä. Cloudikin plussalle. Harmittavasti ei nyt mitään uutta selkoa Ant Ipon suhteen ja kerrotaan infottavan kaikesta regulaatiosta kun jotain selviää. Tyypillinen +0,4% pressä. Se lienee sitten se ja sama millaisia miljardilukuja sieltä tulee ennenkuin toi kiinalaisten suhtautuminen näihin jätteihin selkenee.

Edit2. Linkkaillaan nyt muutama tuore kirjotelma alakuloisen pörssipäivän jälkeen.

https://seekingalpha.com/amp/news/3657564-alibaba-proposes-to-offer-senior-unsecured-notes

“Mizuho Securities analyst James Lee raised the price target on Alibaba (NYSE: BABA) to $285.00 (from $270.00)”- Turha avata linkkiä kun ei enempää ilmaiseksi aukea, mutta kunhan linkkasin mistä tämän poimin.

https://www.streetinsider.com/dr/news.php?id=17904652

“Raymond James analyst Aaron Kessler raised the price target on Alibaba (NYSE: BABA) to $350.00 (from $330.00)” -Sama kuin edellisen linkin kanssa.

5 tykkäystä

Löytääkö kukaan syytä nousulle joka tapahtui juuri ennen HK sulkemista äsken?

E: löytyi

Ant Group has struck an agreement with Chinese regulators on an overhaul that will transform the group into a finance holding company, Bloomberg citing insiders. Accordingly, Ant will be subject to similar capital requirements for banks.

Tämä liittynee pääomavaatimuksiin:

7 tykkäystä

Citibank target 316 → 345 $ (Nostoja luulisi ylläolevien uutisten johdosta tulevan lisääkin lähiaikoina…)

6 tykkäystä

Lisää tuoreita tavoitehintoja

9 tykkäystä