Lyncheilyä
Pitemmät automatkat tarjoavat oivan mahdollisuuden lyncheilyyn. Tässä osa 1, tässä osa 2. Tänään oli vuorossa Saas-Fee, Sveitsi.
Oma kulkuneuvokin on vaihtunut vuokra-autoon, kun osassa 2 mainittu loso-mersu alkoi osoittamaan temppuilemisen merkkejä.
Tästä pienestä n. 1500 asukkaan alppikylästä löytyy yksi(1) Kiramin palju!
Omistajan mukaan se oli Saksan viimeinen metallirunkoinen palju ja se oli kuulemma varsinainen syy ostoon.
Saas-Fee on yksi niistä muutamasta Sveitsin alppikylästä, jossa ei sallita ykstyisautoilua. Palju siis tuotiin rahtina. (siis Saksasta, eikö saa Sveitsistä. Tarkistan) kylän rajalle, josta se jollain ihmeen tavalla kärrättiin allaolevan kuvan mukaisella välineellä lopulliseen lokaatioonsa.
Kun tiedustelin mahdollista sauna- ja paljukulttuurin potentiaalista täällä päin, paljun omistaja sanoi paikallisten olevan liian ujoja moiseen vähäpukeiseen ilakoimiseen. Kuulemma naapurit valittaa jo tästäkin.
Ps. Kuten sisällöstä ja viestin ajankohdasta voi päätellä, tämä ei välttämättä tuo juurikaan lisäarvoa tähän ketjuun, joten annetaan moderaattoille kaikki vapaus siirtää tämä trilogian kolmas osa haluamaansa paikkaan. Postasin kuitenkin tänne eka, koska ajattelin täältä saavan eniten huomiota.
Tarkistin, tuli halvemmaksi ostaa Saksasta ja roudata Sveitsiin, kuin ostaa Sveitsistä.
Sivuhuomiona, että itsellä tuli halvemmaksi ostaa ja roudata saunavermeet Suomesta Saksaan kuin ostaa Saksasta. Vielä on siis vähän kitkaa toimitusketjuissa.