Täytyy antaa kiitokset fantastiselle possukaksikolle siitä, että tuovat väriä, historiallista kontekstia ja ajattelemisen aihetta keskusteluun. Omakohtaisena esimerkkinä kerron tästä minua eilen kovasti vaivaamaan jääneen ajatuksen siitä, että entä jos tiettyjä osakkeita alettaisiinkin hinnoittelemaan enemmän iso paha E:n huomioiden (enkä puhu yhtiön itsensä ennustamasta E:stä kymmenen vuoden päähän).
Possut ovat aina kertoneet, että on ollut aikoja, jolloin myös osakkeiden E-komponentti on oikeasti huomioitu hinnoittelussa, mutta käytännön tasolla suhtautuminen on ollut lähinnä tällainen, koska kuten kaikki tiedämme, TAM on uusi E:
Eilen jäin kuitenkin pohtimaan asiaa hieman pidemmäksi aikaa. Tällä hetkellä portfolioni on sellainen, että kirjautuessani salkkuuni alkaa soimaan bumtsibum-tunnari. Kun bumtsibum-intro on loppunut ja alan selailemaan salkkuni sisältöä, siellä on niin paljon nami-namia ja pusi-pusia, että Marcokin punastuisi.
Entä jos näitä yhtiöitä yhtäkkiä alettaisiinkin hinnoittelemaan siten, että toteen näytetty E huomioidaan arvostuksessa? Hyvänen aika.