Inderesin kahvihuone (Osa 6)

Jotta ei mene off-topiciksi laitan tänne

Mielenkiintoinen topic. Itsellä ei vielä ole reppua jolla pääsisi kertomaan omaa tarinaa, mutta jos sallitaan pieni sivutarina.

Tuttavapiireissä sekä foorumilla useasti arvostetaan niitä kellä on iso salkku. Jos siitä jaetaan natsoja on mielestäni sen alkuperä kontekstissa myös tärkeä.

Esimerkki. Tuttavapiirissäni on Teppo (nimi muutettu) joka pääsi parikymppisenä perinnön kautta merkittävää omaisuuteen kiinni. Teppo on sijoittanut (ymmärtääkseni) lähes koko tämän omaisuuden. Hyvä Teppo! Mutta, eräässä ystäväporukassa Teppoa pidetään pienenä sijoitusguruna, vain koska hänellä on ylivoimaisesti suurin salkku. Teppo antaa mielellään myös vinkkejä, mutta vinkit mitä olen kuullut ovat olleet sanoisinko hyvin tuulipukuisia. Tiedän muiden tehneen sijoituksia Tepon vinkeistä.

Pointtina vain, että jos mittarina on koko on sen alkuperä myös tärkeä, mikäli sillä mitataan sijoittajaa. Itse tienattu ja sijoittamalla kasvatettu vs. lahjaksi saatu on hyvin eri asia.

23 tykkäystä