Poliitikkona Roinisella hallussa tuo tiedottaminen, paitsi että, oikea poliitikko ei koskaan myöntäisi erehtyneensä : EREHDYIN – ASUNTOLAMA KESTÄÄ ODOTETTUA PIDEMPÄÄN | Kauppalehti
Lisätäänpä tuloskin, ei kannattaisi kiinnittää huomiota raflaavilla lisätiedotteilla tulospäivänä : INVESTORS HOUSE Q1 2025 – TOIMINTAHISTORIAN TOISEKSI PARAS YKKÖSKVARTAALI - Inderes
YHTEENVETO Q1 2025 (VERTAILUKAUSI Q1 2024)
Konsernin vuoden 2025 ensimmäisen kvartaalin tulos oli 0,4 M€ mikä on yhtiön historian toiseksi paras ensimmäinen kvartaali tällä vuosikymmenellä ja sen jälkeen kun kiinteistöverot alettiin kohdentamaan ensimmäiselle kvartaalille.
Historian paras ensimmäinen kvartaali oli Q1 2024, jolloin ison investoinnin tuoma positiivinen vaikutus nosti tuloksen 0,8 M€:oon. Keskimäärin 2020-24 ensimmäisen kvartaalin tulos on ollut 0,1 M€ mihin nähden Q1 2025 siis oli noin nelinkertainen.
Tulos oli ennakoitu ja perustui jatkuvan toiminnan kassavirralliseen tulokseen. Kulupuolella oli palveluliiketoiminnan yhdentämisen ja kiinteistöjärjestelyjen kertakuluja ylläpitokuluissa noin 0,1 M€ sekä mainitut koko vuoden kiinteistöverot.
Katsauskauden päättymisen jälkeen varsinainen yhtiökokous 10.4.2025 vahvisti kymmenettä peräkkäistä kertaa kasvaneen osakekohtaisen osingon. Investors Housesta tuli näin Suomen 113-vuotisen pörssihistorian kuudes osinkoaristokraatti.
Hyvän tuloskehityksen ja lainojen ylimääräisen lyhennyksen johdosta omavaraisuusaste parani 49,7 %:iin (43,6).
TOIMITUSJOHTAJA PETRI ROININEN:
’’Ennakoitu kehitys toi yhtiön toimihistorian toiseksi parhaan ykköskvartaalin. Tulos perustui jatkuviin toimintoihin kun investointeja tai myyntejä ei tehty. Loppuvuoteen jäi vielä parannettavaa näillä saroilla’’.
YHTEENVETOTAULUKKO
1-3/2025 | 1-3/2024 | Muutos | |
---|---|---|---|
Liikevaihto, t eur | 2 722 | 1 635 | 66 % |
Nettotuotto, t eur | 1 109 | 169 | 556 % |
Katsauskauden tulos, t eur | 361 | 807 | -55 % |
Omavaraisuusaste, % | 49,7 | 43,6 |
LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Suurimmat epävarmuudet koskevat markkinaolosuhteiden vaikutusta kiinteistöjen arvoihin sekä yleisen taloustilanteen heikkenemistä.
Venäjä ja turvallisuuspoliittinen tilanne
Yhtiöllä ei ole liiketoimintaa eikä suoria sidoksia Venäjälle. Mahdolliset Venäjään kohdistuvat taloudelliset pakotteet eivät suoraan vaikutusta yhtiöön. Epäsuorasti pakotteilla ja turvallisuuspoliittisella tilanteella on vaikutus yleiseen toimintaympäristöön.
Muut tekijät ennallaan
Korkokehitys vaikuttaa kääntyneen laskuun. Samoin inflaatio on laskenut merkittävästi. Molemmat tekijät parantavat merkittävästi kiinteistösektorin toimintaympäristöä.
Rahoitusjärjestelmän kiristyvät pääomavaateet ja kasvava regulaatio voivat rajoittaa pankkien luotonantoa, millä voi olla negatiivisia vaikutuksia kiinteistömarkkinaan.
Yhtiön omistamien kiinteistöjen vuokrausaste voi vaihdella ja palveluliiketoiminnan asiakassuhteet voivat muuttua.