Kamux - Kannattavuusparannusta metsästämässä (Osa 2)

Yleistämällä asioita ja ilman konkreettista esimerkkiä ja vain yhden osapuolen mielipiteiden kuulemisella niin voi vaikka pyyhkäistä …lattiaa.
Suurin osa huonokuntoisista autoista tulee vaihdossa kun yksityisillä ei ainakaan omasta mielestään ole minkäänlaista. velvollisuutta kertoa mistään viasta eikä liike oikein millään pysty tarkastamaan autoa kunnolla lyhyen vaihtoprosessin aikana.
Mitä tarkemmaksi mennään niin teidän vaihtoautojenkin hyvityshinnat putoavat kun niitä ruvetaan kunnolla tarkistamaan.
Toki kaikki etukäteen tiedossa olevat ja kauppaan vaikuttavat puutteet kun on paremmin selvitetty niin homma on jälkikäteenkin selvempää ja avoimempaa molemmille osapuolille.

Kun asiakkaat tinkimisvaiheessa usein luettelevat auton vikoja niin nehän kannattaa siinä samalla laittaa kauppakirjaan, että ne olivat asiakkaalla jo ostettaessa tiedossa :wink:.

En tietenkään kiistä, etteikö voisi tahallistakin pimittämistä olla, mutta en missään tapauksessa oman empiirisen tutkimuksen perusteella sulkisi…jotain virmaa pois.

3 tykkäystä