Kempower - Liikkuminen sähköistyy latureilla

Jos yksi tolppa maksaa noin 100t€, niin jos virtaa myydään esim. 0,20€ voitolla per kWh niin pitää myydä puoli miljoonaa kWh:ta per tolppa ennen kuin on omillaan. Tuntuu aika paljolta. Pienemmällä katteella vieläkin enemmän.

Sikälikin saattaa olla haastava kuvio kun moni taitaa kotona ladata suurimmaksi osaksi.

Sitä mietin että pidemmällä tähtäimellä on aika oleellinen asia että Kempowerin asiakkaat saavat investoinneilleen tuottoa että homma pysyy käynnissä ilman tukiakin.

Jos tekee tämmösen ajatusleikin ja pyöristää että Suomessa on 75 000 sähköautoa ja Traficomin mukaan laturipisteitä oli 2022 elokuussa jo 8000. Keskimäärin autolla ajetaan 16800km/vuosi, eli virtaa menee noin 3500kWh per auto (20kWh per 100km). Vaikka autoja ladattaisiin vain latureilla (eikä kotona) niin keskimäärin virtaa myytäisiin 32800kWh per latauspiste, todellisuudessa ehkä 20% tuosta, eli 6500kWh.

Mikäli latauksen myyjä tekee voittoa noin 0,20€/kWh niin 6500kWh per vuosi per tolppa tarkottaisi se noin 1300€ tuloja vuodessa per tolppa… Ja tolppa maksaa satakertaisesti. Joka vuosi tolppia tulee lisää, eli keskimääräinen latausmäärä siis laskee per tolppa oman logiikan mukaan. Best case scenario olisi siis että kotona ei ladattaisi lainkaan ja yksi tolppa tuottaisi 6500€/vuosi, ei sekään tunnu paljolta kun ajattelee että käytännössä elinkaari on 7v parhaimmillaan niin siinäkin best case scenariossa pystyisi yhdellä tolpalla teoreettisesti “tienaamaan” 45500€, eli jäisi karkeasti puolet tappiolle.

Onko nyt jotain mitä en tule ajatelleeksi vai miten tuosta saa kannattavaa liiketoimintaa pitkällä tähtäimellä? Jos nyt ei lähdetä siitä että valtio tukee toimintaa maailman tappiin.

Ihan fundamentti-kysymys Kempowerin busineksen jatkuvuutta ajatellen omasta mielestä.

Toivon että ei aleta halkomaan hiuksia tuosta esimerkkilaskelmasta, tein vain ajatusleikkinä. Onko näistä jollain jotain todellista laskelmaa että kuinka kannattavaa tuo latauspalvelun tarjoaminen on?

Itsellä vaan tulee tässä sijoittajana mieleen että jos ROI on noin hutera mitä oma varmasti aika peffallaan oleva ajatusleikki antaa ymmärtää niin mikä on tulevaisuudessa se motivaatio noihin investoida kun ajatellaan että parinkymmenen sentin katteella per kWh ei ole tällä hetkellä edes mahdollista päästä omilleen vaikka sähköautoja ei ladattaisi lainkaan kotona…

Tai tuliko mulla nyt joku pilkkuvirhe laskelmiin tai oleellinen ajatusvirhe? :thinking:

14 tykkäystä