Lemonsoft - ERP Solutions for SMEs

Lemonsoftin Q3-liikevaihto jäi ennusteestamme, kun orgaaninen kasvu (Q3’24: 1,0 %) ei vielä piristynyt aivan ennusteemme (5 %) odottamalla tavalla. Kannattavuus kuitenkin ylitti ennusteemme ja nopeasti vilkaistuna sekä bruttomarginaali (87,2 %) että operatiivinen kulurakenne olivat pykälän odotuksiamme paremmassa asennossa.

image

Yhtiön mukaan jatkuvan liikevaihdon orgaaninen kasvu oli kuitenkin selvästi raportoitua lukua korkeampi, mikä on sama kommentti kuin aiempina neljänneksinä, ja sinänsä pinnan alla tämä kehitys on myönteistä. Näyttäisi taas konsultointi ja muu liikevaihto jarrutelleen kasvua.

Kuten ennakossa tuli todettua, kuluvan vuoden ohjeistus on jo pelkkien yritysostojen voimin tehtävissä ilman orgaanisen kasvun piristymistä H2:lla. Siten yhtiö odotetusti toisti ohjeistuksensa:

image

Näkymäkommenttien perusteella haastava markkinatilanne jatkuu, mikä ei nyt varsinainen yllätys ole Suomen talouden kehitystä katsellessa.

image

Uuden toimitusjohtajan kynästä luettavissa, että jatkossa strategiassa lisää fokusta keskitetään teollisuuteen ja tukkukauppaan, missä yhtiö on vahvimmissa asemissa.

image

Tässä nopeat ensinostot raportista ja täytyy lähteä nyt pureksimaan tarkemmin. Alustavasti tulosennusteissa ei varmaankaan mitään dramaattisia muutoksia tule tapahtumaan, kun orgaanisen kasvun pehmeys osin paikkaantuu paremmalla kannattavuudella.

5 tykkäystä