Sijoittamisen psykologia

Kiitos vastanneille! Jätän kyselyn vielä auki, mutta raportoin tulokset nyt tässä vaiheessa (n=106). Alla jakaumat:

Rationalistien, empiirikkojen ja seuraajien osuudet menevät melko tasan. Yksikään vastanneista ei vastannut olevansa vaikuttaja. Ulottuvuuden voisi varmaan tiputtaa mallista pois, jos mallia haluaisi lähteä jatkokehittämään.

74 % vastaajista vastasi olevansa joko keräilijä tai puutarhuri metsästäjien ja pelaajien jäädessä vähemmistöön.

Näitä pohtiessa syntyi ajatus, että eri lähestymistavat voi kuvata myös riskiprofiilin jatkumona. Mitä jos tältä pohjalta rakentaisi psykologisen riskitasomittarin? Teen seuraavat oletukset:

  1. On helpompaa tunnistaa viisaus toisessa kuin tulla itse viisaaksi. Seuraajan riskiprofiili on keskimäärin empiirikkoa ja rationalistia matalampi.

  2. Tosiasioiden pohjalta toimiminen on vähemmän riskialtista kuin ennustaminen. Empiirikon riskiprofiili on keskimäärin rationalistia matalampi.

  3. Keräily (korot, osingot…) on vähäriskisin vaikkakaan ei tuottoisin tapa hankkia tuottoa markkinalta.

  4. Kaikkein riskisin tapa hankkia tuottoa markkinalta on pelaaminen. Abstrakti ja nopeatempoinen maailma ei anna turvatakuita.

  5. Puutarhurin ja metsästäjän riskipisteytys ratkeaa hajautus-kysymykseen. Puutarhurille monimuotoisuus on kaiken keskiössä, kun taas metsästäjä jahtaa yhtä saalista kerrallaan.

Pisteytin nämä kaksi ulottuvuutta (sijoittajatyyppi, mielikuvatyyppi) pisteillä 1-3 ja 1-4:
image

image

Lopuksi vielä tältä pohjalta koottu kyselyyn vastanneiden psykologinen riskitasojakauma:

22 tykkäystä