Jos luet Jensin blogista vaikkapa vuoden takaista Smart-hypetystä, niin aika outoon valoon kyseiset kirjoitukset asettuvat tuoreen myyntiuutisen jälkeen. Yhtiön tulevaisuudennäkymissähän ei ole tapahtunut mitään suurempaa muutosta. (Tästä tulee muuten dejavu-fiilikset erään toisen Smart Eye -influensserin myynneistä, jota täällä ruodittiin pitkään ja hartaasti)
Mielipidettä saa tietysti muuttaa sijoittamisessa. Jokainen saa myydä ja ostaa mitä ja milloin haluaa, ei siinä mitään väärää ole. Lähinnä itseäni hymyilyttää täysin posketon somehypetys, jossa annetaan ymmärtää että kirjoittaja katsoo yhtiön tulevaisuutta 5-10 vuoden päähän. Tosiasiassa katsotaan vain osakekurssia ja jos se menee väärään suuntaan, vaihdetaan hevosta.
Pokerimiljonäärien ja muiden influenssereiden kirjoituksiin kannattaa mielestäni suhtautua varauksella, kun heillä oman tuoton tavoittelu näyttää menevän aina pyyteettömän tiedonjakamisen edelle.
Jatkot kahvihuoneen puolella.