Työttömyysturvassa on mielenkiintoinen aukko sijoittajalle. Ensimmäiset 400 päivää korvauksia saa normaalisti, mutta sen jälkeen tippuu työmarkkinatuelle, joka on harkinnanvarainen.
" pääomatulot ja muut tulot, jotka ylittävät tulorajan 311 e/kk . Täyttä työmarkkinatukea saavalla vähennetään 75 % tulorajan ylittävistä tuloista."
Tämä tilanne tulee helposti vastaan esimerkiksi tilanteessa, jossa työkyky menetetään. Eläkkeelle jäädään entistä vanhempana, koska eläkettä ei myönnetä, vaan odotellaan vanhenemista työmarkkinatuella.
Raja on 311e/kk. Kun kuukaudessa pääomatulot muuttuu, niin täytyy tehdä ilmoitus ja lasketuttaa työmarkkinatuki uudelleen. Osinkotulot keskittyy huhtikuulle.
Jostain käsittämättömästä syystä sinkun raja on tuo reilu 300 mutta jos puoliso löytyy niin saakin saada jo reilun tonnin osinkoja ilman että vaikuttaa työmarkkinatukeen
Tuosta 300-> 1000€:n noususta olisi kylllä mielenkiintoinen kuulla tuki-insinöörin perustelut.
(Piilo)tuki parisuhteelle, tai ehkä ei niin piilokaan?
Yleensä menot per nuppi tippuu, kun muuttaa saman katon alle jonkun kanssa ja samoin tuet, mut tässä kohtaa sitten joku työryhmä on saanut jollain ilveellä eri laskelmat aikaiseksi
Täytyy tunnustaa, etten ole varmaankaan paras asiantuntija aiheesta. Oletin Kelan noudattavan omia ohjeistuksia. On hurjaa touhua, jos ei etukäteen tiedä Sääntöjä"
Vuosien varrella kun on välillä ollut pätkätöissä/ työtön/ sijoittaja/ opiskelija ja parisuhdestatus vaihdellut, niin kyllä Kelan tuista löytyy ylläreitä suuntaan jos toiseen. Asumistukea kun on välillä vielä heittänyt soppaan mukaan, niin on jonkin kerran miettinyt sijoittamisen järkevyyttä.
Mutta loppujen lopuksi sijoittaminen on osaltaan vähentänyt tuen tarvetta ja kun duunis on, niin eipä Kelan kanssa ole tarvinnut painia.
Tämä lienee jäänne aiemmasta, jolloin puolison tulot huomioitiin työmarkkinatuen tarveharkinnassa. Työssäkäyvän puolison siis edellytettiin elättävän yhä työttömänä olevaa puolisoaan, eikä oikeutta työmarkkinatukeen yleensä ollut.
Vastaavasti kahden työttömän taloudessa toisen työllistyminen leikkasi myös toisen saamaa työmarkkinatukea, mikä loi kannustinloukun.
Sitä miksi tuota tulorajaa ei yhtenäistetty kun puolison tulojen vaikutus työmarkkinatukeen poistui (2013), en osaa sanoa.
Osingot ja työtön ei ainakaan aikoinaan toiminut lainkaan. Vaikka taisi olla se 300e/kk jo silloin.
Itse olin just maksanut 4800e osinkoja (sivutoimesta, ei varsinaista työtä, sijoitusfirma) kun ylläri, ylläri, jäin työttömäksi. Seuraavat kaksi vuotta Kela sitten tunnollisesti vähensi 400e/kk tuesta. Ei vaan saanut purettua edes vuodenvaihteessa tai 12kk päästä vaan taisi mennä kalenterivuosittain.
Ainakin varovainen kannattaa siis olla oman yrityksen suhteen. Olin kyllä tarkistanut että oy on paras vaihtoehto sivutoimelle mutta kuka tulkitsee ja miten ei välttämättä ole sama miten itse luet ja tulkitset…
Tyttö muutti omilleen maaliskuun alusta ja haettiin asumistukea hänelle,olisi pitänyt kikkailla tuossa tytön osakkeilla mutta eipä nyt uskalla myydä kun vaikuttaa heti tuohon tukeen eikä jaksa joka siirtoa ilmoittaa.Tuloksi kai nuo lasketaan myyt sitten voitolla tai tappiolla osakkeita.Tulkitsin että tietty raja noilla osingoilla oli ennen tukiin vaikuttamista ja satunnaisia tuloja ei huomioida,melkoista puljaamista näiden kanssa on jos meinaa olla rehellinen.