Euroopan turvallisuustilanne ja Venäjän aggressiot (Osa 2)

Saksassa pidätetyllä epäillyllä Venäjän agentilla oli pääsy suureen määrään huippusalaista Ukrainan sotaa koskevaa tiedustelutietoa sekä metodeihin, joilla Yhdysvallat ja muut liittolaismaat ovat tietoa keränneet, viranomaislähteisiin viittaava Wall Street Journal kertoo.

WSJ:n mukaan Saksan viranomaiset selvittävät paraikaa päätyikö arkaluontoista Ukraina-materiaalia Moskovaan. Jos näin on tapahtunut, on Venäjän tiedustelu saattanut saada tietoja omista heikkouksistaan ja länsitiedustelun toimintatavoista ja kyvyistä.

Saksan ulkomaantiedustelu BND:n ”korkeaksi tiedusteluviranomaiseksi” kuvattu työntekijä pidätettiin viikko sitten Berliinissä.

Epäilty työskenteli BND:n signaalitiedustelussa. Hän käsitteli esimerkiksi saksalaisten sotilassatelliittien dataa. Epäillyn osastolla oli myös pääsy muiden länsimaisten tiedustelupalvelujen Venäjältä ja Ukrainasta keräämään tietoon.

36 tykkäystä