@Juha_Kinnunen, @Sauli_Vilen, @Atte_Riikola, voisiko Inderes tehdä toisen mallisalkun, jonka sisältö päätetään joka päivä Inderesin suosituksien potentiaalin (tavoitehinnan ja markkinahinnan ero prosentteina) perusteella. Salkussa olisi 12 korkeimman potentiaalin osto/lisää-suosituksen omaavaa osaketta eli sama lukumäärä kuin nykyisessä mallisalkussa. Ostoja ja myyntejä saattaisi siten tulla joka päivä, jos lista muuttuisi osakkeiden hintamuutoksien tai tavoitehintamuutoksien vuoksi.
Osakepainot asetettaisiin osakeanalyysin riskitason mukaan käänteisesti siten, että matalimman riskitason (1) osakkeen paino olisi 4-kertainen korkeimman riskitason (4) osakkeeseen verrattuna.
Salkku voisi olla virtuaalinen eli ei aiheuttaisi Inderesille tulosvaikutusta. Mahdollisesti voisitteko historiadatalla rakentaa tuollaisen mallisalkun nyt jälkikäteen alkaen siitä päivästä, kun nykyinen analyysien riskijaottelu tuli käyttöön.
Tällaista mekaanista ja aktiivista mallisalkkua olisi kiinnostavaa seurata ja verrata sen tuottoa nykyiseen mallisalkkuun, jonka sisältö vaihtuu ilmeisen harvakseltaan kokoontuvan raadin analyysin perusteella. Tämä uusi mallisalkku mittaroisi myös hyvin tavoitehintojen osuvuutta, ja todentaisi osuuko lausuma “lukekaa raportteja älkää tavoitehintaa” oikeaan.
Kuvassa 12 osaketta, joilla on suurin potentiaali. Näistä vain kaksi (Duel ja NoHo) ovat mallisalkussa.