MP Materials louhii ja rikastaa harvinaisia maametalleja: Nd - Neodyymi ja Pr - Praseodyymi, jotka ovat kestomagneettien raaka-aineita.
Kestomagneettimoottori on voimakkaasti kasvava käyttökohde. Tuollainen löytyy mm. Tesla Model 3/Y taka-akselilta ja Model S/X etuakselilta. Muita vihreitä käyttökohteita ovat tuulivoimaloiden generaattorit.
Maailman NdPr-tuotannosta 95% on Kiinassa ja MP Materialsin kaivos on Kaliforniassa. USA:n hallinnolla on kauppa- ja puolustuspoliittinen intressi varmistaa paikallinen harvinaisten maametallien saatavuus. Vielä 80-luvulla suurin osa tuotannosta oli USA:ssa Mountain Passin kaivoksella. Toiminta päättyi konkurssiin vuonna 2014. MP Materials hankki kaivoksen omistukseensa vuonna 2017 ja aloitti vuonna 2018 tuotannon uudestaan. Nykyisin rikaste myydään Kiinaan jatkojalostettavaksi. Suunnitelmissa on oman jalostamon käynnistäminen vuonna 2022 ja magneettitehdas aikaisintaan vuonna 2025.
MP Materials on listautumassa yhdistymällä SPAC-yhtiö Fortress Value Acquisition kanssa (FVAC), joka on listattuna NYSE:ssä. Sopimus yhdistymisestä on tehty 15.6.2020. Listautumisen aikataulua ei ole julkistettu, mutta yleensä näissä on aikaa kaksi vuotta.
Yhtiösivut: https://mpmaterials.com/investors/
Tässä esityksessä on MP Materialsin suunnitelma https://mpmaterials.com/uploads/2020.07%20MP%20Materials%20Transaction%20Deck.PDF
Tietoa harvinaisista maametalleista (Rare Earth Elements, REE; Rare Earth Metals, REM)
Kriittinen puheenvuoro https://www.defenseone.com/ideas/2020/08/rare-earths-pentagon-making-same-mistake-twice/167585/
Huhtikuussa jenkkien energiavirasto (DOE) varoitti, että kiinalainen China’s Shenghe Resources Holding Co omistaa 9,99% MP Materialsin osakkeista https://www.reuters.com/article/us-usa-rareearths-insight/american-quandary-how-to-secure-weapons-grade-minerals-without-china-idUSKCN2241KF
Kesäkuussa tämä DOE:n lausunto kumottiin vääränä uutisena https://www.forbes.com/sites/jimvinoski/2020/06/26/mp-materials-says-theyre-our-fastest-path-to-re-establishing-the-american-rare-earths-supply-chain/#4d4751116773
That minority ownership stake by a Chinese firm has led to unfortunate disinformation about the company. For example, there was a recent report by The Japan Times that the U.S. Department of Energy (DOE) had instructed its scientists not to work with the company because of that affiliation. But that report is false. “The Department of Energy does not have a policy ‘blacklisting’ MP Materials,” said DOE spokeswoman Jess Szymanski. “To say so is inaccurate and a mischaracterization of the Critical Materials Institute Interim Director’s comments. The research and development of rare earth elements and collaboration with industry in this area remain high priorities for DOE.”