Uutta Traders’ club -jaksoa tullut pihalle, jossa keskustelua tulikuumasta SPAC-aiheesta
Nyt kun case GameStop on ohi, raha etsii uutta spekulatiivista kohdetta. Yksi kuumimmista vaihtoehdoista liittyy SPAC-sijoitusyhtiöihin (Special Purpose Acquisition Company). SPAC-buumi on lähtenyt viime aikoina villisti laukalle, sillä SPAC-yhtiöt ovat keränneet pelkästään tammikuun aikana varoja käsittämättömät 26 miljardia dollaria. Mistä näissä “avoimen shekin” sijoitusyhtiöissä oikein on kyse? Onko kyseessä ohituskaista pörssiin vai ovatko sijoittajat päätyneet maksamaan satasen setelistä 110 euroa?
Elon Musk ja SEC ovat aiemminkin olleet napit vastakkain, mutta nyt Musk on kaatanut liekkeihin lisää bensaa bitcoin-twiiteillään ja dogecoin-meemeillään, joiden jälkeen Tesla ilmoitti ostaneensa 1,5 miljardin dollarin arvosta bitcoineja. Sanomista varmasti tulee, mutta pääseekö Musk jälleen kuin koira veräjästä, vai korottaako SEC panoksia? Millaisia vaikutuksia bitcoinin kasvavalla statuksella on markkinoihin?
Bitcoinin ohella kaikki muukin tuntuu nousevan. Indeksituotot ovat koronadipin jälkeen olleet päätähuimaavia ja etenkin pienyhtiöiden kulmakertoimet alkavat olla kestämättömällä tasolla. Ovatko korkeat arvostustasot small capeille uhka vai mahdollisuus?
Kurkkaa Tuomaan e-commerce-salkkuun ja katso ammattitreidaaja Jukka Lepikön tuoreimmat mietteet markkinan menosta Traders’ Club -jaksosta numero 79!