Vaimollani on toinen strategia. Avasi salkun ja kysyi, että mitä voisi olla jees, sellaisia aika varmoja ja laadukkaita, ei riskisi kasvuraketteja:
aloin miettimään "sampo, digitaalista liiketoimintaa, jossa otetaan asiakkaita rahat ja annetaan n. 85% takaisin. HYVÄKSYTTY
" Sanoma vois olla, digitaalista oppimateriaalia jossa kertoimista varaa ja digitalisoituvat lehtibusiness jne." HYVÄKSYTTY
" Siltronic voi olla hyvä, hinta 70 eur, 2018 käytiin 162, paljon hyviä ajureita, potentiaalia tuplata, mutta myös turvallinen 5+% osinko tod. Näk. JNE" . HYVÄKSYTTY
Tässä vaiheessa vaimoni: nämähän alkaa kaikki s-kirjaimella, voisko mulla olla sellainen ässällä alkavien yhtiöiden valikoima, niin kaventaa vähän mahdollisia firmoja.
Minä, no joo, kyllähän se olis helpompaa miettiä vaan s alkavia: scorpio tankers? EI.
no miten olis vähän "riskisempää, tämmöinen kuin Smart eye, lupailen hillotolppaa 2022-23 paikkeille. Vaimo päättää laittaa pienemmän panoksen tälle, koitan miettiä vielä S alkuisia, ei niin riskisi, sfc fuel CELL EI, subsea 7 Ei, EI NIITÄ LAIVOJA, sit ei kai käy SAIPEM…
Sitten vihdoin keksin mikä olisi viimeinen kohde: SKAMUX, tässä kohtaa piti vähän soveltaa tuota ääntämystä ja niin tästä käytettyjen autojen kauppiaasta tuli viimeinen kohde, ääntämys on vaimon kohdalla vähän erilainen sitten.
Oisko teillä hyviä S-kirjaimella alkavia firmoja tiedossa, seuraavat valinnat lähestyvät, vai lisätäänkö smart eye ja s kamuxia?
Ps ei kai Sievi capital
Pss. Ilmeisesti ei aurinko firmoja tai vetyjä vaimolle…